krzywy las koło Gryfina

Krzywy Las i jego tajemnice

Nazwa Krzywy Las ma w sobie coś baśniowego i egzotycznego, przywołuje skojarzenia z bardzo odległymi krainami. Tymczasem to nasz swojski pomnik przyrody, który można zobaczyć niedaleko niewielkiej miejscowości Nowe Czarnowo koło Gryfina.

Krzywy Las to obszar około 0,3 ha, na którym rośnie ponad 100 sosen pospolitych (niestety, ubywa ich) o nietypowym kształcie. Wszystkie mają pnie zakrzywione o 90 stopni od ok. 20 cm nad ziemią, wszystkie w kierunku północnym. Krzywizny wyglądają jak wielkie litery „c” (wysokości nawet trzech metrów), a ponad nimi drzewa pną się prosto ku górze. Zagadki ich nietypowego wyglądu do tej pory nie udało się rozwiązać.

Jak wyjaśnić tajemnicę Krzywego Lasu?

Teorii jest kilka, ale żadna nie jest do końca przekonująca. Mają tylko dwa wspólne elementy, co do których wszyscy są zgodni. Po pierwsze, las prawdopodobnie został posadzony 85 lat temu – około 1934 roku. Po drugie, Krzywy Las to nie wybryk natury, ale dzieło człowieka. Drzewka zostały uszkodzone mechanicznie na wczesnym etapie rozwoju (gdy miały około 6-10 lat).

Hipoteza militarna

Poszukiwacze tajemnic militarnych wierzą, że za deformację drzewek odpowiadają niemieckie czołgi, które stacjonowały w tym miejscu w 1945 roku. Miały one uszkodzić drzewka i sprawić, że pod ciężarem ciężkiego sprzętu wygięły się w stronę ziemi i w tej pozycji przymarzły do gruntu. Na wiosnę, gdy przyszła odwilż, nie wróciły już do prostego kształtu. Trudno jednak uwierzyć w to wyjaśnienie, gdy patrzy się na niezwykłą symetrię drzew.

Hipoteza stolarska

Zgodnie z tą hipotezą drzewka wygięto, bo miały posłużyć do budowy beczek, kadzi, mebli lub łodzi. Co przemawia za odrzuceniem tej teorii? Fakt, że są to sosny. Ich drewno jest dość miękkie, dlatego do takich celów używa się twardszego drewna, np. dębowego.

Hipoteza świąteczna

Ta wersja powstania Krzywego Lasu jest najmniej ciekawa i niezbyt przekonująca, ale kto wie… Otóż tłumaczy ona powstanie krzywizn ścięciem drzewek na święta Bożego Narodzenia i pozostawieniem im najniższej gałęzi, która rosła dalej, już jako główny pień. Tę teorię obalają badania przeprowadzone w latach 60. przez botanika Eugeniusza Ćwiklińskiego, który doszedł do wniosku, że drzewka nie były ścinane ani przycinane, a jedynie nacięto ich pień i wygięto w inną stronę.

Inne hipotezy

Nie brakuje prób wyjaśnienia przyczyn, dla których tym sosnom nadano tak niezwykły kształt. Pojawiają się tajemne moce, przybysze z innych planet, zwariowani leśnicy-eksperymentatorzy… Może jednak nie warto wyjaśniać tej zagadki, bo urok „Krzywego Lasu”, to w dużej mierze ta niezwykła aura tajemniczości, która go otacza.

2 myśli na temat “Krzywy Las i jego tajemnice

Dodaj komentarz