Antarktyda Shackletona

Jak funkcjonowali pierwsi zdobywcy i badacze najzimniejszych zakątków Ziemi? Czy ich wyprawy pochłonęły wiele ofiar? Kim był tytułowy niezłomny z książki Caroline Alexander i czym zasłużył na to miano?

Koszuty

W tym urokliwym miejscu niedaleko Środy Wielkopolskiej można odbyć podróż w czasie. Piękny ziemiański dwór, choć jest siedzibą regionalnego muzeum, sprawia wrażenie, jakby nadal ktoś w nim mieszkał.

Londyn podziemny

Peter Ackroyd zabiera nas w podróż pełną kontrastów. Pokazuje fascynujące głębiny miasta - brud i nędzę, lęki, potwory, zagrożenia, ale też piękno, tajemnice, a nawet bezpieczne schronienie - Londyn podziemny.

Haroutunian i smaki świata

Arto der Haroutunian, Ormianin urodzony w Aleppo, dzieciństwo spędził w Bejrucie. Dom, w którym się wychowywał, „był wyspą otoczoną jabłkami, pomarańczami, wiśniami, kasztanami, mandarynkami, palmami i drzewami bananowymi”.

Zamek Bolczów

Zniszczony w 1645 r. Zamek Bolczów do dzisiaj pozostaje ruiną. Jedną z najbardziej oryginalnych spośród średniowiecznych budowli obronnych w Polsce. Na czym polega jego wyjątkowość?

Kolorowe Jeziorka

Rzadko zdarza się, by ludzka ingerencja w naturę przyniosła tak zachwycający efekt, jak w Rudawach Janowickich. Kolorowe Jeziorka, powstałe na skutek działalności górników, to prawdziwy skarb Dolnego Śląska.

Jak nakarmić dyktatora

Witold Szabłowski dokonał rzeczy prawie niemożliwej - namówił na rozmowy pięcioro kucharzy, którzy pracowali dla wielkich zbrodniarzy XX wieku: Saddama Husajna, Idi Amina, Pol Pota, Fidela Castro i Envera Hodży.

Bolesławiec ceramiczny

W dobie masowej produkcji ręcznie wyrabiana ceramika z Bolesławca to rzecz godna uwagi. Dlatego wybrałam się do jednej z manufaktur, by zobaczyć, jak powstają te wyjątkowe naczynia, i spróbować swoich sił w dekorowaniu.

Londyn – parada noworoczna

Moje postanowienie noworoczne? Częściej wrzucać tu informacje o ciekawych miejscach, wydarzeniach, smakach i książkach. Zatem na początek trochę zdjęć z parady w Londynie, którą 1 stycznia miałam szczęście oglądać z bliska.

„Hazana” – kuchnia żydowska

W języku hebrajskim hazana oznacza jedzenie, które cieszy. Trudno o lepszy tytuł dla tej książki, bo jedzenie jest w kulturze żydowskiej niezwykle ważne. A choć towarzyszą mu surowe reguły religijne, nie zubożyły tej kuchni – jest niezwykle różnorodna i aromatyczna.