święte krowy

Święte krowy?

Krowy to nieodłączny element indyjskiego krajobrazu. Swobodnie chodzą po ulicach, odwiedzają bazary, gdzie podkradają owoce i warzywa ze straganów. Buszują też po śmietnikach, a nawet leżą na ulubionych plażach turystów. Ale czy to oznacza, że są święte?

Zwierzę to swój szczególny status w Indiach zawdzięcza w dużej mierze królowi Aśoce. Panujący od 273 r. p.n.e do 232 r. p.n.e. władca po przejściu na buddyzm wprowadził w życie zasadę ahimsy, nakazującą niekrzywdzenie istot żywych. Zakaz zabijania krów do dziś obowiązuje w większości indyjskich stanów.

święte krowy

Matka karmicielka

Krowa zajmuje też ważne miejsce w hinduizmie – postrzegana jest jako karmicielka całej ludzkości (jedna z siedmiu matek człowieka). Krowiemu mleku przypisuje się właściwości oczyszczające i używa się go (pod postacią ghee, czyli klarowanego masła) podczas obrzędów religijnych. Zwierzę to symbolizuje też obfitość, bo dostarcza wielu cennych składników. Poza mlekiem i tłuszczem także jogurt, ale i odchody (użyźniające pola lub, po wysuszeniu, wykorzystywane jako tani i łatwo dostępny opał, którego dym dodatkowo odstrasza owady) oraz mocz (wg ajurwedy, tradycyjnej indyjskiej medycyny, lek na wiele dolegliwości).

święte krowy
Niebieskie miasto Dżodhpur, Indie

Cudowna kłamczucha

W mitologii indyjskiej występuje nawet cudowna pra-krowa, stworzona w wyniku ubijania oceanu mleka, która spełnia wszystkie życzenia. Mawia się też czasami, że krowa jest święta… cała oprócz pyska. A to dlatego, że nakłamała kiedyś, gdy poproszono ją o rozstrzygniecie sporu między dwoma bogami – Brahmą i Śiwą.

święte krowy w Indiach

Święty byk

Jednak, wbrew powszechnie panującym przekonaniom, krowy w Indiach nie są czczone jako święte, a jedynie szanowane i łagodnie traktowane. Na ulicach często można zobaczyć ludzi, którzy je dokarmiają i dobrotliwie poklepują.

Mumbaj, Indie

I choć w języku polskim powiedzenie „święta krowa” zadomowiło się na dobre, w Indiach za świętego uznawany jest byk. Postać białego byka Nandi, wierzchowca Śiwy, symbolizuje wyzwoloną duszę ludzką, a jego figury często umieszcza się przed hinduistycznymi świątyniami.

Zatem od dziś zamiast zwrotu święte krowy powinniśmy raczej używać sformułowania święte byki.

Dodaj komentarz