Podróże po Polsce

Koszuty

Koszuty

W tym urokliwym miejscu niedaleko Środy Wielkopolskiej można odbyć podróż w czasie. Piękny ziemiański dwór, choć jest siedzibą regionalnego muzeum, sprawia wrażenie, jakby nadal ktoś w nim mieszkał. Trzy drewniane wiatraki przy trasie drogi krajowej nr 11 zapraszają, by na chwilę z niej zboczyć i odwiedzić niewielką wieś Koszuty. Warto …

Zamek Bolczów

Zamek Bolczów

Zniszczony w 1645 r. Zamek Bolczów do dzisiaj pozostaje ruiną. Jedną z najbardziej oryginalnych spośród średniowiecznych budowli obronnych w Polsce. Na czym polega jego wyjątkowość? Zamek Bolczów został zbudowany w malowniczym miejscu Rudaw Janowickich – położony jest na krańcu Grzbietu Zamkowego, na wysokości ok. 561 m n.p.m. i góruje nad …

kwiatowy dywan Spycimierz

Spycimierz – kwietne dywany

Spycimierz, niewielka, spokojna wioska k. Uniejowa raz w roku przyciąga rzesze turystów z Polski i świata. Powodem są niezwykłe kwiatowe dywany układane przez kolejne pokolenia mieszkańców na procesję Bożego Ciała. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (pot. zwana Bożym Ciałem) to w Spycimierzu dzień szczególny. Mieszkańcy wioski (zaledwie ok. 350 …

Widok z góry na purpurowe jeziorko - jedno z czterech w kompleksie kolorowych jeziorek

Kolorowe Jeziorka

Rzadko zdarza się, by ludzka ingerencja w naturę przyniosła tak zachwycający efekt, jak w Rudawach Janowickich. Kolorowe Jeziorka, powstałe na skutek działalności górników, to prawdziwy skarb Dolnego Śląska. Rudawy Janowickie (pasmo górskie w Sudetach Zachodnich), choć nie dorównują popularnością pobliskim Karkonoszom, miały i nadal mają sporo do zaoferowania. Niegdyś na …

Bolesławiec

Bolesławiec ceramiczny

W dobie masowej produkcji ręcznie wyrabiana ceramika z Bolesławca, niezależnie od tego, jaki styl preferujemy, to rzecz godna uwagi. Dlatego wybrałam się do jednej z manufaktur, by zobaczyć, jak powstają te wyjątkowe naczynia, i spróbować swoich sił w dekorowaniu. Przyznaję, stół nakryty w całości zastawą z Bolesławca trochę mnie przytłacza, …

krzywy las koło Gryfina

Krzywy Las i jego tajemnice

Nazwa Krzywy Las ma w sobie coś baśniowego i egzotycznego, przywołuje skojarzenia z bardzo odległymi krainami. Tymczasem to nasz swojski pomnik przyrody, który można zobaczyć niedaleko niewielkiej miejscowości Nowe Czarnowo koło Gryfina. Krzywy Las to obszar około 0,3 ha, na którym rośnie ponad 100 sosen pospolitych (niestety, ubywa ich) o …

szlak na Ślężę

Góra Ślęża

Ślęża (718 m n.p.m.), jeden z symboli Śląska, najwyższy szczyt Masywu Ślęży, to święta góra naszych przodków. Choć jest bardzo przystępna dla turystów (to jeden z niższych szczytów Korony Gór Polski), ciągle skrywa wiele tajemnic przed badaczami historii. Nazwa góry Ślęża pochodzi prawdopodobnie od słowa „ślęg”, czyli deszcz, wilgoć, słota …

figurka krasnala Wrocław

Wrocławskie krasnale

O tym, że we Wrocławiu zadomowiły się krasnale, wie każde dziecko. Któż z nas nie ma zdjęcia krasnala lub z krasnalem? Ja mam ich kilkadziesiąt (i z każdą wizytą w tym mieście kolekcja się powiększa). Jednak na pytanie, skąd się wzięły krasnale we Wrocławiu, odpowiedzieć potrafią tylko nieliczni. Kiedyś turyści …